Náš príbeh

Ako vznikol nápad otvoriť náš obchodík DoPohára

Keď sme sa stretli, naše ekologické maximum bolo triedenie odpadu a aj to nie úplne ideálne. Nad množstvom odpadu, ktoré vyprodukujeme, sme sa až tak nezamýšľali.

 

Prvá väčšia zmena prišla v roku 2015 po obrovských požiaroch v Indonézii, kedy sme sa rozhodli, že sa pokúsime vyradiť z našej domácnosti palmový olej. Najprv to boli potraviny, neskôr kozmetika, pri ktorej sme objavili tuhé šampóny, a tak sa pomaly začala naša cesta minimálneho a nevyhnutného obalu. Prve sieťové a látkové vrecúška a postupné zbavovanie sa plastových obalov v našej domácnosti.

Ďalšia veľká zmena prišla s prvým tehotenstvom a jednorazovými plienkami, ktoré sme nahradili látkovými, keďže priemerne dieťa počas svojich prvých dvoch plienkovacích rokov vyprodukuje tonu odpadu. TONU. Vhčené obrúsky sú takisto komunálny a zbytočný odpad. Čo sa týka oblečenia pre deti a aj pre nás, snažíme sa nič nekupovať nové, ale využívať veci, ktoré už iní nepoužívajú. Snažíme sa v tomto usmerňovať aj našu rodinu a chceme ich presvedčiť o tom, že menej je v mnohých prípadoch naozaj viac.

Učíme sa čo najviac fungovať v zmysle 5R.

REUSE - znovupouži - oblečenie, topánky pre deti, rôzne kontajnerové poklady. Človek až niekedy neverí, čo sú ľudia schopní vyhadzovať, doma máme dve sady kávových a čajových šálok, ktoré sme len tak tak zachránili pred vhodením do koša. Na sklo…

S týmto bodom úzko súvisí aj REPAIR - oprav - to čo sa ešte dá.

REFUSE - odmietni - je toho už celkom veľa, čoho sme sa vzdali. Náš životný komfort sa ale nijako nezhoršil, skôr vidíme zmeny k lepšiemu, keď sa neupíname na nedôležité veci.

REDUCE - zredukuj - toto je bod, s ktorým máme zatiaľ najväčší boj, ale veríme, že ho vyhráme. K minimalizmu máme ešte ďaleko, ale ideme mu oproti krok za krokom.

RECYCLE - recykluj - stále lepšie a lepšie. Častokrát ľudia ani nevedia, čo všetko sa dá recyklovať a kde presne to treba zahodiť. Každé mesto to má inak, čo je ešte viac mätúce, lebo prečo to neurobiť všade rovnako, keď si to môže urobiť každý po svojom. Tu môžeme zaradiť aj už celkom rozšírený upcycling, kedy už nepoužívané a nepoužiteľné veci dostanú svoj nový tvar a zmysel.

ROT - skompostuj - na záhrade, doma, pred panelákom.. Možnosti sú rôzne, my zatiaľ ideme tým obývačkovým, dážďovky sú našim ďalším domácim miláčikom.

Ale stále nám chýbala bezobalová predajňa v našom blízkom okolí. V dnešnej dobe je dôležitá nie len stopa, ktorú za sebou nechávame cestovaním cez pol mesta, ale aj čas, ktorý môžeme využiť inak, napríklad na ihrisku s deťmi. A tak veta, ktorá zaznela po jednom z nákupov na druhom konci mesta, sa rozvinula v myšlienku a nakoniec aj v reálny projekt.

Tu je.

Náš bezobalový obchod.

Tešíme sa na vašu návštevu.

Do Pohára Dúbravka

Koprivnická 3401/9A

84102 Dúbravka

  • Facebook
  • Instagram

Do Pohára Poprad

Joliota Curie 4 (pri trhovisku)

05801 Poprad

  • Facebook
  • Instagram