4e517e_c9e683255fde4995b1bda072e7ccee8e~
030eb89987bf4e5094645df52db2e08e
Search
  • Miroslava Schönborg

10 ekologických alternatív vecí z bežného života

Existuje mnoho vecí z bežného života, ktoré vieš jednoducho nahradiť ekologickejším variantom. Pri ich prvotnej kúpe sa síce musíš trochu klepnúť po vrecku, ale tvoja investícia sa ti rýchlo vráti, kedže tieto produkty (narozdiel od tých plastových) môžeš používať roky.

Kúpou takýchto výrobkov nielen ušetríš peniaze, ale často aj svoje zdravie a hlavne, zdravie našej planéty. Obmedzíš tvorbu zbytočných odpadov a priblížiš sa k "zero waste" životnému štýlu.

Prinášame ti zoznam 10 vecí z bežného života, ktoré môžeš ľahko nahradiť ekologickými alternatívami.

1. Látková taška

Naši starí rodičia nepoznali plastové tašky, na nákupy chodili s vlastnou taškou - populárna bola v tých časoch tzv. sieťovka. Našťastie tento trend sa vracia a stále čoraz viac ľudí si nosí svoju vlastnú tašku. Niektoré obchody už dokonca zakázali plastové tašky a ak si tú svoju zabudneš, na pokladni si môžeš kúpiť ekologické varianty.

2. Vrecká na ovocie, zeleninu a pečivo

Narozdiel od plastových nákupných tašiek, ktoré pomaly, ale isto miznú, plastové vrecká na čerstvý tovar sú v obchodoch stále prítomné. Ovocie a zeleninu si môžeš zobrať aj voľne (veď doma aj tak všetko umyješ) a na pečivo či chlebík si tiež môžeš nosiť vlastné ľanové, či iné vrecká.3. Látkové kozmetické tampóny

Odličovacie tampóny má doma asi každá žena a aj veľa mužov. Vieš, že táto neekologická varianta sa dá ľahko nahradiť látkovými tampónmi? Tí šikovnejší si ich vedia vyrobiť aj doma. No už sa dajú aj kúpiť a na trhu je ich čím ďalej tým viac. Stačí ti pár kusov, ktoré môžeš ľahko hodiť do práčky a používať veľmi dlho.

4. Zubná kefka

Vedel si, že zubnú kefku by si mal meniť každé 3 mesiace? A vieš koľko plastového odpadu takto vznikne? Našťastie si nemusíš prestať umývať zuby, stačí si vybrať ekologickú alternatívu ako napríklad bambusovú zubnú kefku.

5. Žiletka

Jednorazové žiletky sú problém nielen pre mužov, ale aj pre ženy. Rýchlo sa otupia, stále treba kupovať nové a je to opäť zbytočný plastový odpad. Investuj radšej do kvalitnej žiletky, ako mal kedysi tvoj dedko. Poďakuje sa ti nielen planéta, ale aj tvoja pokožka.6. Fľaša na vodu

Firmy, ktoré predávajú vodu v plastových fľašiach nepredávajú vodu - oni predávajú plastové fľaše! A tie predstavujú viac ako 10% odpadu vo svetových riekach. Nájdu sa v lesoch, parkoch, moriach a rozkladajú sa 100-1000 rokov! A pritom je také jednoduché kúpiť si kvalitnú sklenenú či nerezovú fľašu na vodu. Pitie z nej je zdravšie pre našu planétu, aj pre naše telo. (do vody v plastových fľašiach sa z týchto plastov uvoľňujú mikro plasty, ktoré končia v našom tele, preto sa taktiež neodporúča používať plastovú fľašu opakovane)

7. Pohár na kávu

Jednorázové poháre na kávu sú ešte horšie ako plastové fľaše. Človek ich použije v priemere menej ako 10 minút, no na skládkach sa budú potom rozkladať stovky rokov. Pritom je také jednoduché kúpiť si vlastný to-go pohár / šálku na kávu. Dajú sa kúpiť v rôznych dizajnoch, kvalite, materiáloch aj cenových reláciách. Treba ich len so sebou nosiť a používať.

8. Kovová slamka

Ak ti chutí nápoj viac so slamkou, nie je nič jednoduchšie ako kúpiť si sklenenú či nerezovú slamku a vyhnúť sa tým plastovým. Ak v kaviarni, či v bare nemajú tieto ekologické alternatívy, tak si radšej pýtaj nápoj bez slamky.


9. Voskové obrúsky na potraviny

Voskové obrúsky na potraviny sú skvelý vynález. Udržia jedlo dlhšie čerstvé, zaberajú menej miesta ako dózy a sú omnoho ekologickejšie ako plastové fólie či sáčky. Sú skvelé nielen na uchovávanie jedla, ale môžeš si do nich zbaliť aj desiatu na cestu či do práce.

10. Tuhé mydlo, šampón či dokonca zubná pasta

Aj v kozmetike sa dá prejsť na ekologické alternatívy. Používaním tuhého šampónu či mydla ušetríš stovky plastových fliaš. A kúpou mydla od lokálneho výrobcu v neposlednom rade podporíš aj domácu ekonomiku. Nehovoriac o účinkoch prírodného mydla na tvoju pokožku. Najnovším výrobkom sú už aj tuhé zubné pasty, či zubné tabletky.Ako vidíš, je veľmi jednoduché nahradiť veci z bežného života ekologickými alternatívami. Pomôžeš planéte, budeš žiť zdravšie a dlhodobo aj ušetríš.

Ktoré z týchto výrobkov už používaš? A ktoré ďalšie v našom zozname chýbajú?
256 views

Recent Posts

See All