4e517e_c9e683255fde4995b1bda072e7ccee8e~
030eb89987bf4e5094645df52db2e08e
Search
  • Miroslava Schönborg

10 tipov, ako žiť ekologickejšie

Každý môže prispieť k ochrane našej planéty. Aj zdanlivo malé zmeny vo vašom živote môžu znížiť vašu uhlíkovú stopu a pomôcť našej planéte prežiť. Prinášame Vám 10 jednoduchých tipov, ako začať žiť ekologickejšie a priblížiť sa k tzv. "zero waste" životnému štýlu. V preklade z angličtiny to znamená "nulový odpad" a predstavuje životný štýl, v ktorom vyprodukujete nulový, resp. minimálny odpad, čím šetríte životné prostredie a zmenšujete svoju ekologickú stopu.


Snaha pomôcť našej zničenej planéte by mala byť prioritou pre nás všetkých. Hlavne, ak chceme zachovať vhodné životné prostredie pre naše deti a deti našich detí. A nie, nemusíme chodiť do Thajska a zbierať plastové fľaše na plážach. Stačí naozaj málo, lebo aj malé zmeny majú vplyv na životné prostredie.


"Jeden človek nič nezmení"; povedalo si 8 miliárd ľudí.


1. Nos si svoje vlastné nákupné tašky.


Vždy a všade.


Každý rok sa vo svete použije 1 trilión jednorazových plastových tašiek, ale iba 5% sa potom recykluje. Drvivá väčšina z nich potom skončí pohodená v lesoch, v riekach a napokon v oceánoch, kde si ich zvieratá mýlia s potravou a požitie takýchto plastov často vedie k ich zdravotným problémom, až smrti.

Keby si viac ľudí nosilo svoje vlastné nákupné tašky, znížilo by plastový odpad o niekoľko tisíc ton ročne.


Našťastie, čím ďalej tým viac ľudí si to uvedomuje a nosia si do obchodu vlastné tašky. V posledných rokoch stúpa aj počet obchodných reťazcov, ktoré prestávajú používať plastové tašky a nahradzujú ich papierovými alebo látkovými.


Niektorí ľudia by aj chceli nosiť svoje vlastné tašky, no stále ich zabúdajú doma - ak máte podobný problém, skús si hodiť jednu tašku do kabelky, ďalšiu do auta alebo položiť jednu pred dvere, napríklad ku kľúčom, aby si na ňu pred odchodom z domu nezabudol.

Dnes sa už dajú kúpiť aj krásne a praktické vrecká na zeleninu či pečivo, takže aj čerstvé veci si môžte nakúpiť bez použitia plastových sáčkov.


2. Nos si svoju sklenenú fľašu a to-go šálku na kávu.


Najčastejším odpadom nájdeným v riekach v Európe sú plastové fľašky. Predstavujú asi 14% celkového odpadu v riekach. Najčastejším odpadom nájdeným na plážach po celom svete sú plastové fľašky. Vrchnáky z týchto fliaš často skončia v žalúdkoch vtákov žijúcich pri moriach a oceánoch. Každoročne sa na svete predá až pol bilióna plastových fliaš a z toho iba 7% sa recykluje.

Jednorázové poháre na kávu použije človek v priemere iba 10 minút, no na skládkach (či v lesoch a moriach) potom strávia aj 100 rokov. Iba necelé 1% sa podarí recyklovať. Každoročne sa vyhodia 4 miliardy nerecyklovateľných pohárov zo Starbucks. A k tomu ďalšie miliardy z ostatných podobných reťazcov.


Tento plastový odpad vídať na chodníkoch, v priekopách, v parkoch či v prírode. Človek väčšinou len prejde okolo mysliac ci "toto nie je môj odpad, niekto iný sa o to postará". Problémom ale je, že tento odpad je nás všetkých. Máme iba jednu planétu, na ktorej všetci žijeme spolu, čiže aj všetok odpad je náš.


A pritom nosiť so sebou vlastnú fľašu či to-go šálku na kávu je také jednoduché! Na trhu je už množstvo užitočných, praktických a krásnych a sklenených či nerezových fliaš a cestovných pohárov na kávu a iné horúce nápoje. Treba ich len so sebou nosiť a používať - či už si robíš kávu doma a berieš si ju so sebou alebo si ju kupuješ cestou do práce. A často ti to aj ušetrí peniaze. Čistú vodu si môžeš nabrať takmer kdekoľvek zadarmo.


Čím ďalej tým viac kaviarní a podobných zariadení v Európe i vo svete ponúka kúpu kávy či čaju do vlastného pohára dokonca lacnejšie. Ostáva len veriť, že tento trend sa dostane aj na Slovensko. Je aj na nás, konzumentoch, aby sme tu tento zvyk pretlačili.

Odhaduje sa, že keby toto robila väčšina ľudí v Európe, ušetrilo by sa až 1500 ton plastového odpadu ročne.


3. Recykluj, separuj odpad...


...požičaj si, oprav pokazené, daruj nepoužívané veci, nájdi veciam iné využitie, kúp veci vyrobené z recyklovaných materiálov...

V roku 2014 na Slovensku separovalo odpad iba 10,3% obyvateľov. Dnes je nás už viac ako 40%.


Recyklovanie ale nie je riešenie problému. Viac ako 85% materiálov, ktoré sú označené ako recyklovateľné aj tak skončí na skládkach. Recyklovanie ako koncept je skvelý, ale mnohým krajinám chýba správna a fungujúca infraštruktúra, ktorá by zabezpečila, aby tieto materiály neskončili v prírode. Na Slovensku je to žiaľ podobne. Preto najlepšie, čo môžeš urobiť, je vyhýbať sa jednorazovým plastom - nekupovať ich a nepoužívať.


Dôležité je tiež nevyhadzovať pokazené veci, ale snažiť sa ich opraviť. Zlomený podpätok na topánke, nefunkčný zips na nohaviciach, stratená skrutka z drevenej hračky či poškriabané sklo na monitore sa všetko dá opraviť. Ušetríš peniaze za nové, ušetríš našu planétu od ďalšieho odpadu a zároveň podporíš lokálne remeslo (obuvník či krajčírka) alebo sa naučíš niečo nové (ako opraviť pokazený zips)


Pred recyklovaním sú ešte 4 ďalšie možnosti. “Refuse. Reduce. Reuse. Repurpose. Recycle.” Odmietni. Redukuj. Použi znova. Použi inak. Až tak recykluj.


4. Aspoň jeden deň v týždni nejedz mäso


Nemusíš sa hneď stať vegetariánom či vegánom. Nemusíš sa úplne vzdať mäsa a ísť hneď do extrému. Stačí keď každý prispeje svojou troškou. Keby každý človek na planéte raz do týždňa nejedol mäso, planéte by sa extrémne uľavilo. A dať si raz do týždňa nejaké chutné cestoviny s omáčkou namiesto rezňa zvládne hádam každý.


Vegánstvo nie je totiž žiadny módny výstrelok, ale úzko súvisí s ekologickým zaťažením našej planéty. Napríklad na výrobu 1kg hovädzieho mäsa sa spotrebuje až 16 tisíc litrov vody. Dobytok tiež potrebuje rozsiahle trávnaté plochy, na ktorých sa môže pásť - chovatelia preto s vidinou zisku nechávajú vyrúbavať lesy. A takto ubúdajú stromy, ktoré pomáhajú vstrebávať oxid uhličitý z atmosféry. Zároveň pribúda viac kráv, ktoré patria k najväčším producentom skleníkových plynov - pri trávení vypúšťajú do ovzdušia metán, ktorý zachytáva viac tepla ako CO2. A čím je väčší dopyt po mäsa, resp. ak zostáva nezmenený, chovatelia taktiež nezmenia svoje správanie a výrub lesov a chod dobytka bude narastať.


Človek sa ale nemusí hneď stať vegánom, ba ani vegetariánom, aby zmenšil svoju uhlíkovú stopu. (množstvo emisií, ktoré sa vďaka jeho aktivitám dostanú do ovzdušia). Začni napríklad jesť viac kuracieho masa, kedže chov hydiny zaťažuje planétu menej ako chov dobytka. Alebo si nabudúce skús namiesto steaku či rezňa objednať syr alebo cestovinu.

Štúdia Oxfordskej univerzity z roku 2014 ukázala, že človek môže výrazne znížiť záťaž planéty už len tým, že konzumáciu mäsa čiastočne obmedzí. Ak by takto začali fungovať ľudia na celom svete, mohli by výrazne spomaliť otepľovanie planéty.5. Vyhýbaj sa "fast fashion" a investuj do kvalitného oblečenia


Skús občas zájsť do second-handu a poobezerať sa. Dajú sa tam často nájsť kvalitné a trendové kúsky oblečenia. Dnes už neplatí, že v second handoch nakupujú iba chudobní ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť nové oblečenie. S nástupom tzv. fast fashion (doslova "rýchlej módy") je nové oblečenie síce lacné, ale aj veľmi nekvalitné a málokedy vydrží viac ako pár sezón. A väčšina nepredaného oblečenia sa približne rok po výrobe vyhadzuje, či dokonca spaľuje.


Pri výrobe jedného kilogramu látky je vedľajším produktom viac ako 20 kg skleníkových plynov. V módnom priemysle je to podobné ako s chovom dobytka. Kým bude dopyt, reťazce budú vyrábať nekvalitné lacné oblečenie. A to ani nespomíname ľudský faktor pri výrobe takého oblečenia (často sú to vykorisťované ženy a deti v krajinách tretieho sveta, žijúci na hranici chudoby)

Nakupovať vo výpredajoch za lacný peniaz síce znie lákavo, ale skúste si porovnať sveter, ktorý kúpite za pár eur v obchodnom reťazci so svetrom po starej mame, vyrobenom "za socíku", ktorý je doteraz krásny a dobre sa nosí. V dnešnej dobe sa móda, podobne ako elektronika či iný tovar, vyrába nie aby vydržala, ale aby sa po čase rozpadla a človek si musel kúpiť nové.


Ak nechceš hneď začať chodiť po sekáčoch (kde sa ale s trochou šťastia a trpezlivosti dajú nájsť skutočné poklady), skús ísť na swap a oblečenie si vymeniť, alebo sa len stretnúť s kamoškami a povymieňať si oblečenie. A radšej si kúp jeden drahší nadčasový kúsok z udržateľných a organických materiálov, napríklad od lokálneho výrobcu, ktorý vydrží možno ešte aj pre tvoje deti. Dopraješ nielen sebe, ale aj našej planéte.


6. Odmietaj jednorázový riad


Na Slovensku bolo schválené, že od roku 2021 sa už vôbec nebude predávať ani používať jednorazový plastový riad. Ale ty môžeš začať už teraz.


Objednať si pizzu či iné jedlo s donáškou domov je síce pohodlné, ale plastové nádoby, v ktorých sa takéto jedlo predáva sa používajú často iba niekoľko minút, no kedže sú väčšinou nerecyklovateľné tak potom skončia na skládkach či ako odpad v lesoch a moriach. Vo vyspelých krajinách začínajú reštaurácie používať bambusový, drevený alebo iný recyklovateľný riad, no na Slovensku to zatiaľ nefunguje. (až od 2021, jupí!) No dovtedy sa skús takýmto plastom vyhnúť. Kúp si vlastný cestovný príbor či nádobu na jedlo a používaj ich namiesto jednorazových plastových.

A keď si často objednávaš obed do práce, skús si namiesto toho pripraviť jedlo doma a doniesť si ho so sebou. Je to lacnejšie, často aj zdravšie a lepšie pre planétu.


Jednorazový plastový riad na nás ale číha všade - na festivaloch, vianočných trhoch či iných akciách často servírujú nápoje aj jedlo do plastových nádob. Našťastie už aj na Slovensku sa to zlepšuje a sú akcie, kde dostanete zálohovaný sklenený pohár, bambusový príbor či papierový tanier, no ani to nestačí. Nabudúce skús odmietnuť plastovú slamku, "miešatko" do kávy a keď na akcii používajú plastové poháre, skús celý čas používať len jeden a eliminovať odpad, ktorý svojou konzumáciou tvoríš.


7. Choď pešo, na bicykli, alebo MHD


Ak žiješ v meste, skús častejšie používať mestskú hromadnú dopravu. Ak sa dá, choď pešo alebo na bicykli. Kilometer v aute vypustí do ovzdušia viac ako stonásobok uhlíku oproti bicyklu. V mnohých veľkých mestách je už teraz priveľa áut a to tvorí dopravné zápchy či problém s parkovaním. Na krátke vzdialenosti je prechádzka prospešná nielen pre tvoje zdravie a peňaženku, ale aj pre našu planétu.


Na väčšie vzdialenosti sa zase dá chodiť autobusom či vlakom. Automobilová aj letecká doprava sú najneekologickejšiou voľbou. Už aj na Slovensku sa postupne zlepšuje kvalita vlakov a diaľkových autobusov. Je pred nami ešte dlhá cesta oproti vyspelým krajinám, no postupne sa tam dostaneme aj my. Ako povedal bývalý primátor Bogoty Gustavo Petro "Vyspelá krajina nie je tá, kde chudobní jazdia na vlastných autách, ale tá, kde bohatí chodia mestskou hromadnou dopravou".


Aj u nás ste možno postrehli trend na Instagrame #navinczeho - začal ho moderátor Viktor Vincze, ktorý pravidelne vrámci Bratislavy cestuje MHD a na dlhšie cesty chodí vlakom. Tento trend inšpiroval mnohých známych aj neznámych ľudí, aby ho nasledovali. Kiežby viacero celebrít a influencerov propagovalo takýto životný štýl a aj iné ekologické zvyky.8. Šetri energiou


Aj zdanlivo malými zmenami v domácnosti môžme ušetriť peniaze a zároveň životné prostredie. Šetriť energiou sa dá rôzne.


Aj vypnuté elektronické zariadenia čerpajú energiu zo zásuvky - skús teda počítač či televízor vypojiť zo siete keď ich nepoužívaš. Typické je nechať nabíjačku na mobil nonstop v zásuvke, aj keď sa mobil nenabíja - skús ju tiež vždy po nabití mobilu vytiahnuť. Odpájanie spotrebičov je úspornejšie a z hľadiska možného vzniku požiaru i bezpečnejšie.

Umývačka riadu je nielen dobrý pomocník do domácnosti, ale používa menej vody ako umývanie v rukách, čiže je ekologickejšia. No rovnako ako práčka, nemala by bežať poloprázdna.


Energiu môžeš ušetriť napríklad aj takou jednoduchou vecou ako stiahnutím jasu na monitore počítača. Keď stiahneš jas obrazovky zo 100% na 70%, môžeš týmto spôsobom ušetriť až 20% spotreby energie počítača.


Možností na úsporu energie v domácnostiach je fakt veľa. Nemusíš hneď robiť všetko, no skús sa viac zamyslieť pri používaní - a hlavne pri nepoužívaní - takýchto spotrebičov.


9. Kompostuj


Dá sa to aj doma, nielen v rodinnom dome, ale aj v bytovke. Kompostovaniu sa začína venovať čoraz viac ľudí. Ale podiel rozložiteľného biologického odpadu v tom komunálnom je stále veľmi veľký. (odhaduje sa, že je to 30 až 40%) Skládkovanie biologického odpadu má nielen negatívny dopad na životné prostredie, ale predstavuje aj ekonomické zaťaženie, ktoré vzniká keď sa s biologickým odpadom nenakladá správne. Pritom je tento odpad jednoducho rozložiteľný a kompost sa dá využiť ako hnojivo.


Na trhu je už množstvo kompostérov rôznych typov, veľkosti aj cenovej kategórie takže vybrať si môže naozaj každý - či do bytu, balkónu alebo na dvor rodinného domu.

Niektoré obce už začínajú dávať nádoby na bio odpad pre rodinné domy a časom sa to možno dostane aj na sídliská. Dovtedy môžeš kompostovať doma.10. Nakupuj rozumne, bez obalov


Už aj na Slovenku pribúda čím ďalej tým viac bezobalových obchodov, kde si môžte priniesť vlastné nádoby a nakúpiť múku, olej, cestovinu či rôzne iné produkty - nielen potraviny, ale aj drogériu či kozmetiku. Vo väčšine takýchto obchodov sú tieto produkty nielen bez plastových obalov, ale často pochádzajú od lokálnych výrobcov. Potraviny sú zdravšie, drogéria účinnejšia a výrobky kvalitnejšie.

Je pravda, že zatiaľ je nákup v takýchto obchodoch drahší a nie každý si to môže dovoliť, ale aj to sa časom možno zmení.


Aj veľké obchodné reťazce už začínajú chápať potrebu eliminácie plastových obalov a v mnohých už nenájdete plastové sáčky na pečivo a zeleninu. Taktiež pri kúpe syra, šunky či rýb máte možnosť požiadať personál, aby vám produkty zabalili do vašich vlastných nádob. Nie všade je to bežné, ale čím viac ľudí začne takto fungovať, tým bežnejšie to bude. A aj personál v obchodoch to už potom bude brať ako samozrejmosť. Je na nás - spotrebiteľoch, aby sme upravili svoje správanie pri nakupovaní a obchody sa nám časom prispôsobia.Je ešte veľa iných spôsobov, ako žiť ekologickejšie a zmierniť dopad nášho životného štýlu na prírodu okolo nás a na naše životné prostredie. A myslite na to, že naša planéta nepotrebuje pár ľudí, ktorí žijú perfektný "zero waste lifestyle". Naša Zem potrebuje veľa ľudí, ktorí tento životný štýl žijú neperfektne. Vegán, ktorý jazdí stále autom. Človek, ktorý konzumuje mäso každý deň, no na nákupy si nosí vlastnú tašku a nádoby. Rodina, ktorá doma kompostuje, ale kupuje deťom plastové hračky. Cestovatelia, ktorí často lietajú lietadlom, no na výletoch kupujú jedlo na trhoch a na plážach zberajú odpadky.


Aj ty môžeš začať už dnes. Aj malý krok k ekologickejšiemu životnému štýlu má dopad na budúcnosť našej Zeme. A nezabudni taktiež šíriť osvetu o klimatických zmenách a informovať ľudí okolo seba o spôsoboch ako pomôcť našej planéte.


537 views

Recent Posts

See All